Er brennevin glutenfritt?

Hei. Ser på siden her at det er flere som lurer på om brennevin er glutenfritt, og på dette svarer du at alt brennevin er glutenfritt. Hvis ikke skal det være merket. Jeg har helt siden jeg fikk diagnosen hørt at vi kun kan drikke brennevin laget av potet, da det er gluten i det som er laget på korn. Er du helt sikker i din sak her?? Hadde vært mye enklere om det er slik du sier. Vil bare forsikre meg om at det er riktig. Mvh Linda

Trond svarer

Brennevin er glutenfritt. Selv brennevin laget på korn som utnytter hvetestivelsen blir destilert og da blir ikke proteinbitene med opp i dampen. Med øl er det anderledes der drikker vi selve gjæringssatsen og den har bygg-gluten i seg. Men gjennom destilasjonsprosessen blir dette liggende igjen og går ikke over i dampen.

Klikk på logoene for mer info