Når er hvetestivelse trygt?

Hei. Jeg forsøker å finne ut av når hvetestivelse er trygt og når det ikke er det, og har funnet følgende: Hvetestivelse under 20 ppm anses som glutenfri, og hvis den ikke er glutenfri så skal det alltid oppgis. Mitt spørsmål er da hvordan dette oppgis? Oppgis det ved at det står hvetestivelse (gluten) / stivelse (gluten)? Eller oppgis det kun med uthevet skrift, og i såfall, hva er forskjellen på HVETEstivelse og HVETESTIVELSE sett med cøliaki-øyne?

Trond svarer

Det alller meste, om ikke all hvetestivelse som brukes i cøliakimat, er nå glutenfri (<20 mg gluten/kg). Det må angis at maten inneholder ingredienser hentet fra hvete, så for å synliggjøre at produktet inneholder hvete, men at dette er glutenfri hvetestivelse, så står det enkelte steder: "inneholder hvete (glutenfri hvetestivelse)". Det er flere enn cøliakere som ikke tåler hvete (hveteallergier). Det er ingen forskjell på hvordan produsenten har valgt å skrive hvetestivelse. Men hvetestivelse kan inneholde fruktaner som endel cøliakere ikke tåler siden det utløser irritabel tykktarmsyndrom (IBS) fordi det er et FODMAP karbohydrat. Vi antar at det er årsaken til at noen cøliakere ikke tåler hvetestivelse, men vi mangler vitenskaplige bevis på at det er slik (men det kommer sikkert snart, nå som ikke-cøliakisk glutensensitivitet har vist seg å egentlig være IBS utløst av fruktaner i hvetemel).

Klikk på logoene for mer info